Trądzik na plecach
Trądzik na plecach
Trądzik na plecach to odmiana trądziku pospolitego, który lubi lokalizować się na różnych częściach ciała; najczęściej na twarzy, klatce piersiowej, między łopatkami, na ramionach oraz na plecach. Przyczyny rozwoju wyprysków, niezależnie od umiejscowienia, są bardzo podobne. Trądzik na plecach, tak jak każdy inny typ acne, powstaje w wyniku zatkania przewodów wyprowadzających łój (sebum) z nadmiernie aktywnych gruczołów łojowych.
Krosty lub potocznie nazywane pryszcze na plecach oraz na karku mogą dotyczyć pacjentów obu płci, jednak znacznie częściej występują u mężczyzn. Korelacja trądziku na plecach z towarzyszącymi zmianami na dekolcie, brodzie i w linii żuchwy jest natomiast charakterystyczna dla dojrzałych kobiet cierpiących na zespół hiperandrogenizacji, czyli zbyt dużej ilości krążącego testosteronu oraz innych męskich hormonów płciowych.
Trądzik na plecach – przyczyny i odrębności
Pryszcze na plecach przeważnie pojawiają się u osób, u których jednoczasowym problemem są zmiany zlokalizowane także na twarzy. Za trądzik na plecach w głównej mierze odpowiadają hormony należące do grupy androgenów: testosteron, dihydrotestosteron oraz androstendion. Te męskie hormonowy płciowe skutecznie aktywują aparaty łojowo-włosowe położone w tzw. rynnie łojotokowej tylnej. Określeniem tym fachowo nazywa się obszar skóry między łopatkami przebiegający wzdłuż kręgosłupa. Podobnie jak strefa T na twarzy, rynna łojotokowa jest „naszpikowana” gruczołami łojowymi. W związku z tym testosteron z łatwością odnajduje swoje receptory na powierzchni tych gruczołów. W efekcie dochodzi zatem do stymulacji wydzielania gęstego sebum, powstawania zaskórników, a w ostateczności do krostkowo-grudkowego, ropnego trądziku na plecach.
Odmiany trądziku na plecach
Trądzik na plecach, podobnie jak każdy inny rodzaj trądziku pospolitego, może przebiegać z różnym nasileniem. Obserwacje wykazały, że wypryski na plecach niestety goją się dłużej i znacznie gorzej odpowiadają na leczenie przeciwtrądzikowe. Najprawdopodobniej ma to związek na znacznie grubszym naskórkiem pleców, brakiem swobodnego dostępu dla kremów i maści oraz noszeniem ściśle przylegającej odzieży, która przegrzewając skórę może nasilać łojotok. Najczęstsze postacie kliniczne trądziku na plecach to:
- Zaskórniki otwarte, które przypominają ciemne „dziurkowanie” skóry pleców. Taki obraz kliniczny wynika z utlenionych mas rogowo-łojowych zalegających w rozszerzonych porach skóry.
- Grudki, czyli niezapalane zmiany uniesione ponad powierzchnię pleców
- Krostki, które wynikają z zapalnej progresji grudek. Są czerwone i wypełnione białą ropą prześwitującą na szczycie wyprysku
- Guzy i torbiele, czyli najbardziej zaawansowane, głębokie pryszcze wypełnioną dużą ilością ropy. Ich wyciskaniu często towarzyszy wypływ krwi, który wiąże się z predyspozycją do rozwoju brązowych przebarwień oraz rozległych blizn charakterystycznych dla trądziku na plecach.
Pielęgnacja pleców z trądzikiem
Schemat pielęgnacji pleców powinien być dopasowany do zaawansowania i progresji zmian trądzikowych. Skóra na plecach jest co prawda mniej wrażliwa od skóry twarzy, jednak trądzik sam w sobie powoduje nadwrażliwość chorobowo zmienionych obszarów. Podczas codziennych czynności higienicznych warto zatem zwrócić uwagę na:
- Spływanie szamponu do mycia włosów, który może podrażniać mieszki włosowe pleców
- Zbyt intensywne tarcie skóry pleców szczotkami, ostrymi gąbkami lub gruboziarnistymi peelingami, które rozrywają krosty i powodują rozsiew bakterii
- Zbyt rzadkie mycie pleców (optymalnie dwa razy dziennie)
- Używanie jednego ręcznika do wycierania całego ciała. Należy korzystać z oddzielnego ręcznika lub jednorazowych ręczników papierowych
- Stosowanie kolorowych żeli pod prysznic, które charakteryzują się dużą ilością potencjalnie drażniących składników chemicznych (np. SLS, czyli substancji „zdzierającej” tłuszczową warstwę ochronną naskórka)
- Smarowanie skóry pleców tłustymi, zapachowymi balsamami. Trądzik na plecach wymaga bowiem stosowania takich samych, łagodnych produktów jak twarz oraz dekolt
- Noszenie zbyt obcisłych ubrań ze sztucznych materiałów, które ograniczają dostęp świeżego powietrza wspomagającego gojenie się stanów zapalnych
- Zapominanie o myciu pleców po treningu lub innej aktywności fizycznej związanej ze wzmożonym poceniem się skóry
Leczenie trądziku na plecach
Terapia trądziku zlokalizowanego na plecach jest podobna do leczenia zmian występujących na twarzy. Pewne subtelne odrębności wynikają z fizjologicznej odporności skóry pleców- jest ona twardsza, co powoduje utrudnione przenikanie składników aktywnych. W związku z tym możliwe jest nakładanie bardziej stężonych produktów (10% nadtlenku benzoilu, kwasu salicylowego, retinoidów) nawet dwa razy dziennie. Jeśli trądzik na plecach posiada ropiejące krosty lub guzy, wówczas włącza się antybiotyki miejscowe bądź ogólne. Retinoidy doustne są zarezerwowane dla bolesnego, bliznowaciejącego trądziku na plecach, któremu towarzyszą zmiany umiejscowione także w innych rejonach ciała. Natomiast dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna z wyraźną komponentą przeciwandrogenową może być skuteczna w przypadku kobiet dotkniętych trądzikiem na plecach. Więcej o leczeniu trądziku hormanalnego, szczególnie u kobiet, przeczytaj tutaj.
Sposobów na łagodzenie objawów trądziku na plecach jest wiele. Aby dana metoda przyniosła oczekiwane rezultaty należy ją stosować regularnie i co najmniej przez 3 miesiące. Pomocna w leczeniu wyprysków tylnej rynny łojotokowej bywa również zmiana diety, ograniczenie codziennego stresu oraz przyjmowanie przeciwtrądzikowych suplementów diety – tabletki na trądzik – dostępnych bez recepty. Jak w każdym przypadku konsultacja z dermatologiem jest wskazana przed rozpoczęciem leczenia.