Trądzik na czole
Trądzik na czole
Trądzik na czole to powszechny problem posiadaczy tłustej cery, ma wiele przyczyn. Ich prawidłowe rozpoznanie pozwala wdrożyć skuteczne leczenie oraz różne metody zapobiegania. Trądzik pospolity to choroba skóry, która występuje w różnym wieku, zarówno w dzieciństwie oraz w okresie dojrzewania płciowego, jak i w wieku dorosłym. Pryszcze mogą pojawiać się na całej twarzy, klatce piersiowej czy na plecach, co wynika z naturalnego zagęszczenia gruczołów łojowych w tych rejonach. Pacjenci wielokrotnie sygnalizują, że niektóre strefy łojotokowe twarzy wykazują pewną tendencję do częstszego tworzenia się wyprysków.
Skóra na czole należy do tzw. strefy T, która bywa źródłem wielu problemów z niedoskonałościami. W jej obrębie zwykle obserwujemy nieestetyczną, lepką i błyszczącą warstwę sebum produkowanego przez liczne gruczoły łojowe. Nadprodukcja łoju sprawia, że czoło łatwiej ulega zanieczyszczeniu, a twardy, nieprawidłowo rogowaciejący naskórek zatyka rozszerzone pory skóry. Początkowo drobne zaskórniki z czasem ulegają ewolucji do grudek, krost, a nawet cyst. Wypryski czy korsty na czole stają się wówczas niezwykle widocznym problemem, a próby ich maskowania lub mechanicznego usuwania niejednokrotnie dają początek zaostrzeniu choroby oraz pierwszym powikłaniom, takim jak blizny i przebarwienia.
Trądzik na czole- przyczyny i czynniki nasilające objawy skórne
Podstawowym zjawiskiem odpowiedzialnym za trądzik na czole jest zapychanie się porów skóry masą, która składa z gęstego łoju i złuszczonych komórek warstwy rogowej naskórka. W sprzyjających warunkach, takich jak nieregularne oczyszczanie skóry, pocenie się, noszenie grzywki oraz bardzo ciężkiego makijażu, zaskórniki ulegają kolonizacji bakteryjnej, a następnie przekształceniu w ropiejące krosty. Wśród czynników przyśpieszających powyższy proces najczęściej wymienia się:
1. Nieprawidłowe mycie tłustej cery.
Wypryski czy krostki na czole w sposób bezpośredni wynikają z łojotoku w tym rejonie twarzy. Dlatego podstawowym aspektem jemu zapobiegającym jest codzienne oczyszczanie powierzchni skóry z zalegającego brudu wymieszanego z sebum i martwym naskórkiem. Do mycia czoła możemy używać nieco agresywniejszych żeli przeciwtrądzikowych, gdyż obecna na nim charakterystycznie grubsza warstwa naskórka jest znacznie bardziej odporna na chemiczne czynniki drażniące. Przed snem warto stosować preparaty złuszczające, szczególnie kwasy- salicylowy, migdałowy, glikolowy oraz retinoidy przepisywane przez dermatologa. Natomiast jeżeli wypryski na czole wypełniają się ropą, wówczas przeciwskazane są peelingi mechaniczne. Mogą one bowiem rozrywać krostki i przenosić zakażenie w inne obszary twarzy.
2. Przesuszenie skóry
Skóra tłusta także potrzebuje nawilżenia, gdyż dowiedziono, że jej wysuszenie produktami przeciwtrądzikowymi napędza błędne koło łojotoku. Osoby dotknięte trądzikiem na czole powinny nawilżać skórę minimum raz dziennie lekkimi emulsjami, które nie powodują komedogenezy (tworzenia zaskórników). Unikać należy tłustych kremów, balsamów oraz emolientów z wysoką zawartością parafiny, wazeliny czy olejów roślinnych, ponieważ obciążają one czoło i tworzą warstwę okluzyjną zatykającą swobodny odpływ sebum z wnętrza aparatu mieszkowo-łojowego.
3. Łupież owłosionej skóry głowy
Zauważono, że łupież może wywołać nasilenie zmian trądzikowych na czole. Dzieje się tak, ponieważ, podobnie jak acne,łupież także jest infekcyjną chorobą skóry. Powodują go głównie grzyby, które „migrując” ze skalpu na czoło wywołują podrażnienie jego powierzchni. Efektem są trądzikowe zmiany zapalne rozpoczynające się w obrębie istniejących wcześniej mikrozaskórników.
4. Kosmetyki do stylizacji włosów
Tłuste olejki oraz odżywki aplikowane na włosy, a w szczególności na grzywkę, mogą w sposób podobny do tłustych kremów obciążać i zapychać skórę czoła. Kosmetyczny trądzik na czole może być również spowodowany nadużywaniem lakierów, które rozpylone przypadkowo na powierzchnię twarzy wysuszają ją oraz podrażniają, co prowokuje rozwój stanu zapalnego.
5. Niektóre leki
Działaniem niepożądanym niektórych leków może być trądzik pospolity, także ten usytuowany na czole. Do preparatów, które charakteryzują się najsilniejszym działaniem trądzikotwórczym należą: sterydy przyjmowane doustnie oraz aplikowane bezpośrednio na skórę, nieprawidłowo dobrane pigułki antykoncepcyjne, jod oraz witamina B12 w tabletkach, inne leki hormonalne stosowane np. w leczeniu niepłodności.
Skuteczne metody na trądzik na czole
Całkowite pozbycie się trądziku na czole jest procesem długotrwałym. Pierwszych widocznych efektów wprowadzonych zmian w codziennej pielęgnacji można spodziewać się dopiero po miesiącu ich codziennego stosowania. Poniżej lista kilku cennych wskazówek dla osób borykających się z trądzikiem na czole:
Skórę myć należy dwa razy dziennie produktami z pH odpowiednim dla skóry. Nie należy stosować zwykłych mydeł oraz żeli z wysoką zawartością detergentów (np. SLS). Odpowiednim postępowaniem po wysuszeniu skóry będzie jej przetarcie ziołowym tonikiem pozbawionym alkoholu, a następnie aplikacja kremu. Wieczorem powinien być to typowy złuszczająco-przeciwbakteryjny produkt antytrądzikowy, rano natomiast delikatna emulsja nawilżająca
- Nie wyciskać zaskórników ani krostek
- Starać się nie nosić gęstej grzywki, która zakrywa całą powierzchnię czoła
- Ograniczyć stosowanie obciążających kosmetyków do stylizacji fryzury
- Czapki, opaski czy kaski nosić tylko w razie konieczności, czyli tak, by nie powodować nadmiernego pocenia się głowy i czoła
- Ograniczyć stres, regularnie wysypiać się oraz uprawiać sport na świeżym powietrzu. W kwestii aktywności fizycznej warto zaznaczyć, że niektóre osoby reagują na chlorowaną basenową wodę zaostrzeniem objawów trądziku pospolitego.
- Wypijać minimum 8 szklanek wody dziennie. Wyreguluje to poziom nawilżenia skóry oraz oczyści organizm z wielu zalegających toksyn
- Unikać zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne
- Ograniczyć spożywanie alkoholu oraz zaprzestać palenia tytoniu
- Zdiagnozować oraz leczyć wszelkie zaburzenia hormonalne. Organizm kobiety bowiem bardzo często daje znać o problemach endokrynologicznych trądzikiem powstającym nagle w określonych rejonach twarzy np. na czole lub na brodzie.
Jeżeli trądzik na czole jest uciążliwy, a powstające wypryski są głębokie i wypełnione ropą, wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Taki zaawansowany przebieg choroby może niestety wymagać włączenia kuracji antybiotykiem lub innymi lekami doustnymi.