Trądzik na brodzie

Trądzik na brodzie

Dolne partie twarzy, czyli linia żuchwy, broda, okolice ust oraz szyja są typową lokalizacją trądziku u dorosłych kobiet, które ukończyły już okres dojrzewania. Trądzik na brodzie bywa głęboki, bolesny, a ponadto oporny na standardowe metody pielęgnacyjne i lecznicze. Badania pokazują, że aż 26% kobiet między 25 a 40 rokiem życia obserwuje wypryski cyklicznie pojawiające się na brodzie oraz w jej okolicach.
Przed rozpoczęciem walki z trądzikiem na brodzie warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze przyczyny go wywołujące. Ze względu na to, że zwykle występuje on u osób dojrzałych, jego podłoża należy szukać w czynnikach środowiskowych, w stylu życia oraz w zaburzeniach hormonalnych. Trądzik na brodzie może objawiać się jako łagodny typ zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy, jednak w przypadku kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne nierzadko jest to trądzik ropowiczy, tzw. cystic acne.

 

Trądzik na brodzie

Trądzik na brodzie- informacje ogólne

Wyróżniamy różne przyczyny mogące powodować pryszcze, które pojawiająwłaśnie w okolicach ust. Ich niewątpliwą cechą wspólną jest zdolność do pobudzania produkcji łoju, który następnie zatyka pory skóry i w ten sposób stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii z rodzaju P.acnesoraz grzybów. Trądzik na brodzie w bardzo nieznacznym stopniu odpowiada na klasyczne, wysuszające oraz złuszczające preparaty przeciwtrądzikowe. W związku z tym, że wypryski tej okolicy twarzy formują się głęboko w skórze właściwej, leczenie miejscowe wysusza oraz ściąga jedynie ich powierzchnię. Nienaruszone pozostają wówczas biało-żółte grudki wyczuwalne dotykiem i widoczne na brodzie po napięciu naskórka. Ponadto, wszelkie ropiejące cysty i guzki na brodzie goją się nawet do 3 tygodni, a ich miejsce przeważnie zastępują ciemne przebarwienia pozapalne oraz blizny, które gruntownie zmieniają strukturę skóry.

Hormony a trądzik na brodzie

Zakłócenia w równowadze układu dokrewnego (czyli hormonalnego) są główną przyczyną trądziku na brodzie pokazującym się u dorosłych kobiet. Stanami, które mogą wywoływać nieprawidłowy stosunek żeńskich estrogenów do hormonów o działaniu androgenowym, czyli trądzikotwórczym są:
Druga połowa naturalnego cyklu miesięcznego. Pogorszenie stanu cery przed okresem jest dolegliwością, na którą skarży się ogromna grupa pań w różnym wieku. Wypryski formujące się wówczas na brodzie są pojedyncze, bardzo bolesne i obrzęknięte, często nie dające się wycisnąć. Próby ich usunięcia zwykle kończą się powstaniem dużej rany, która goi się przez wiele dni i pozostawia po sobie brunatno-czerwoną plamę, czy klasyczne przebarwienie.
Rozpoczęcie lub odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej. O ile dobrze dobrana tabletka antykoncepcyjna wykazuje ogromną skuteczność w leczeniu trądziku na brodzie, o tyle pigułka z hormonem syntetycznym o działaniu androgenowym prawie zawsze wywołuje wysyp pryszczy. W podobny sposób może objawiać się nagłe odstawienie antykoncepcji doustnej, gdyż w organizmie kobiety dochodzi wówczas do „przeorganizowania” się naturalnej gospodarki hormonów płciowych. Owulacja, w trakcie której dochodzi do gwałtownych zmian w stężeniu hormonów we krwi.

Zespoły hiperandrogenizacji, czyli cała gama schorzeń związana z biologiczną nadprodukcją męskich hormonów płciowych, czyli testosteronu, dihydrotestosteronu oraz androstendionu. Mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe zlokalizowane na brodzie są wyjątkowo czułe na wzrost stężenia androgenów. Powoduje to stymulację aparatów łojowo-włosowych, łojotok, komedogenezę i ostatecznie rozwój trądziku grudkowo-krostkowego na brodzie. Często towarzyszy mu nadmierne owłosienie dolnych partii twarzy oraz skóry nad górną wargą (tzw. wąsik).

 

Trądzik na brodzie

Trądzik na brodzie- styl życia i dieta

Długotrwały stres czy jedzenie gotowych, tłustych dań i fastfoodów bardzo często odpowiadają za zły stan skóry na brodzie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zwierzęce, nasycone tłuszcze zwiększają lepkość i gęstość łoju oraz podsycają proces zapalny rozpoczynający się w mieszku włosowym. Stres prowokuje natomiast wyrzut wielu hormonów, które również charakteryzują się silnym działaniem aknegennym (powodującym trądzik). Walcząc z trądzikiem na brodzie warto także zwrócić uwagę na rodzaj oraz ilość płynów wypijanych w ciągu doby. Picie słodkich napojów, nadmiaru kawy czy zbyt mocnej, słodzonej herbaty prowokuje rozwój pryszczy. Dlatego, aby usunąć toksyny zalegające w organizmie, każdy powinien dbać o wypijanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Zaleca się również spożywanie ziołowych herbatek, szczególnie herbaty zielonej, bratka, rumianku, pokrzywy, które posiadają obserwacyjnie udowodnione działanie łagodzące objawy trądziku pospolitego.

Leczenie trądziku na brodzie

Trądzik zlokalizowany na brodzie wymaga unormowania gospodarki hormonalnej, zbalansowania swojego jadłospisu oraz zadbania o równowagę psychiczną oraz emocjonalną. Poziom hormonów płciowych można modyfikować poprzez przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, a także dzięki spożywaniu określonych suplementów oraz substancji naturalnych. Do najpopularniejszych ziołowych preparatów, które naturalnie obniżają poziom androgenów w ciele kobiety należą:

  • Chmiel, wierzbownica, mięta pieprzowa
  • Palma sabałowa
  • Niepokalanek pospolity
  • Piwonia oraz lukrecja

Dieta w trądziku na brodzie powinna dostarczać odpowiednie ilości witamin, szczególnie witaminy A, E i C oraz soli mineralnych takich jak żelazo, cynk i selen. Ponadto warto wyeliminować tłuste, głęboko smażone mięsa, chudy nabiał, słodycze oraz słone przekąski. Węglowodany należy natomiast wybierać biorąc pod uwagę ich indeks glikemiczny (IG). Im niższy indeks, tym korzystniejsze działanie na trądzik na brodzie. Niskim IG charakteryzuje się ciemne pieczywo, pełnoziarnisty makaron, warzywa oraz niezbyt słodkie owoce.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem na brodzie

Skóra na brodzie dotknięta wypryskami wymaga łagodnego oczyszczania i regularnego nawilżania poprzedzonego złuszczaniem. Po dokładnym demakijażu, przed snem, zawsze należy aplikować preparaty z kwasami lub retinoidami, które unormują procesy rogowacenia w obrębie mieszków łojowo-włosowych oraz zapobiegną łojotokowi. Rano natomiast brodę uwrażliwioną drażniącymi substancjami przeciwtrądzikowym warto ukoić lekkim kremem nawilżającym. Niezwykle ważne jest, aby trądziku na brodzie nie wyciskać ani nie rozdrapywać, bowiem skóra w tej okolicy wyjątkowo łatwo ulegaprzebarwieniu oraz bliznowaceniu.

Drukuj