Jak pozbyć się trądziku

Jak pozbyć się trądziku

Jak się pozbyć trądziku?

Nieestetyczne trądzikowe zmiany skórne umiejscowione na najbardziej widocznych częściach ciała są problemem dotykającym ludzi w różnym wieku. Pytanie jak się pozbyć trądziku spędza sen z powiek lekarzy, kosmetologów, dietetyków, a przede wszystkim samych pacjentów. Całe szczęście istnieją różne sposoby, zarówno farmakologiczne, jak i naturalne, które pomagają w łagodzeniu objawów acne vulgaris.
Podłoże trądziku jest złożone i nie do końca wyjaśnione. W związku z tym znalezienie skutecznej metody na pozbycie się trądziku wymaga wyjątkowej wytrwałości i cierpliwości. Niestety zauważono, że pozytywne efekty leczenia często widoczne są dopiero po jakimś czasie zależnym od indywidualnych predyspozycji. Dlatego terapii przeciwtrądzikowej nie warto przerywać po dwóch czy trzech tygodniach, gdyż znacząca i trwała poprawa stanu cery w tak krótkim czasie jest wręcz niemożliwa.

Przebieg trądziku pospolitego

Na przestrzeni kliku ostatnich lat trądzik pospolity przestał być postrzegany jedynie jako przejściowy mankament urody, który mija samoistnie po ukończeniu okresu dojrzewania płciowego. Niezbitym faktem bowiem jest, że dotyczy on wszystkich grup wiekowych, począwszy od okresu noworodkowego aż po wiek dorosły. U zdecydowanej większości pacjentów przebiega on w sposób łagodny bądź umiarkowany, czyli pod postacią zaskórników, grudek lub nielicznych krost. Niestety, u około 15% chorych trądzik ulega zaostrzeniu, pojawiają się ropiejące guzy oraz cysty, które ustępują z pozostawieniem przebarwień pozapalnych oraz typowych ubytkowych blizn potrądzikowych. Z tego względu nawet najmniejsze pryszcze mogą powodować wstyd czy zaburzone postrzeganie własnego ciała prowadzące do poważnych problemów emocjonalnych.

Jaka dieta na trądzik?

W momencie, gdy pacjent nie zgadza się bądź nie może przyjmować antybiotyków, izotretynoiny doustnej czy tabletek hormonalnych, ostatnią deską ratunku może okazać się zmiana codziennej diety. Aby zapobiegać zaostrzeniom trądziku pospolitego warto:
• Zmniejszyć spożycie cukrów, tłuszczu, pokarmów wysoko przetworzonych oraz alkoholu
• Obserwować reakcję skóry na spożywanie mleka krowiego oraz jego przetworów
• Odstawić kakao i ostre przyprawy, w tym ocet
• Zwiększyć spożycie świeżych warzyw oraz owoców, ze zdecydowaną przewagą tych pierwszych
• Pić duże ilości średnio zmineralizowanej wody bądź ziołowych, niesłodzonych herbatek
• Rozpocząć regularne przyjmowanie przeciwtrądzikowych, naturalnych suplementów diety oraz probiotyków wzmacniających odporność
• Dbać o wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, które ograniczają wszelakie ogniska zapalne wewnątrz organizmu, w tym również te trądzikowe.

Czy kawa może być źródłem problemów skórnych? 

Zawarta w kawie kofeina może zwiększać poziom kortyzolu – hormonu stresu – co może mieć z kolei negatywny wpływ na skore jeżeli poziom kofeiny będzie nadmierny.  Kawosz, który spożywa jedną lub dwie filiżanki kawy dziennie nie powinien zaobserwować negatywnego wpływu na skórę.  Ilość kawy jaką można wypić, czyli ilość kofeiny jaką możemy wprowadzić do organizmu, będzie inną dla każdej osoby.   Rozwiązaniem dla kawoszy może być kawa bezkofeinowa, która smakuje tak samo, ale jest pozbawiona kofeiny.  Osoby, które zmagają się z trądzikiem, powinny pić kawę bez mleka.
W przypadku trądziku różowatego, kawa może zapobiegać występowaniu tej choroby u osób dorosłych.  Ryzyko wystąpienia trądziku różowatego może się zmniejszyć nawet  o ok. 20% przy spożyciu  co najmniej czterech filiżanek kawy dziennie. Podobnego efektu nie należy się spodziewać w przypadku spożywania kawy bezkofeinowej.

Jak pielęgnować skórę

Cechą charakterystyczną tej dermatozy jest wielopostaciowość wykwitów. Oznacza to, że na skórze twarzy, klatki piersiowej czy pleców mogą jednocześnie pojawiać się zaskórniki, grudki, krosty oraz znacznie większe zmiany ropne. Skuteczne sposoby na pozbycie się trądziku muszą być zatem wymierzone we wszystkie wymienione powyżej stadia choroby. Środki te można podzielić na metody skoncentrowane na odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych oraz na klasyczne leczenie dermatologiczne.

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja
Dbanie o skórę trądzikową znacząco różni się od pielęgnacji niewymagającej cery zwykłej. Odrębności te wynikają z trzech cech towarzyszących powstawaniu pryszczy:
• Nadmiernego łojotoku
• Nadwrażliwości cery
• Tendencji do rozwoju miejscowych stanów zapalnych niezwiązanych z infekcją bakteryjną lub grzybiczą.

Skóra trądzikowa powinna być traktowana na tyle delikatnie, by nie dopuścić do wysuszenia i podrażnienia naskórka, jednak na tyle stanowczo, by głęboko oczyścić zapchane pory. Twarz należy myć dwa razy dziennie (oraz po każdym intensywnym wysiłku fizycznym) za pomocą delikatnych żeli zadedykowanych problemom trądzikowym. Toniki przywracające właściwe pH nie mogą natomiast zawierać ani grama alkoholu. Alkohol bowiem, po okresie rzekomej poprawy, wywoła niespodziewany wysyp nowych pryszczy. Przed snem, na twarz oczyszczoną z resztek makijażu, powinno wklepywać się preparaty lecznicze o działaniu bakteriostatycznym oraz złuszczającym. Poranek jest natomiast idealnym momentem na przywrócenie nawilżenia skóry trądzikowej lekkim kremem zawierającym filtr przeciwsłoneczny. W makijażu korygującym widoczność niedoskonałości należy unikać zbyt wielu warstw ciężkich, kryjących kosmetyków, które pozostają na skórze nawet przez kilkanaście godzin dziennie.

Jak pozbyć się trądziku – farmakologiczne sposoby

W specjalistycznej terapii acne vulgaris stosuje się leczenie miejscowe, wystarczające u około 60% pacjentów oraz leczenie ogólne, zawsze skojarzone w odpowiednimi zabiegami pielęgnacyjnymi. Substancje czynne w przeciwtrądzikowych preparatach miejscowych powinny wykazywać działanie hamujące łojotok, bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz regulujące rogowacenie naskórka. Do tych substancji typowo zaliczamy: kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu, retinoidy różnych generacji, kwas azelainowy, kwasy AHA (mlekowy, glikolowy, migdałowy) oraz niektóre antybiotyki w formie żeli i kremów. Włączenie leczenia ogólnego rozważa się w umiarkowanych i ciężkich odmianach trądziku ropnego. Jego celem jest ograniczenie odczynu zapalnego, przywrócenie prawidłowego cyklu złuszczania naskórka, zahamowanie aktywności gruczołów łojowych, a w przypadku kobiet także zmniejszenie wpływu hormonów męskich „bombardujących” mieszki włosowo-łojowe

Drukuj