Wpływ psychiki na trądzik


Problemy skórne w postaci trądziku są częstym powodem występowania zaburzeń emocjonalnych wśród młodzieży. Młody człowiek w okresie dorastania z główny priorytet stawia  swój wygląd oraz środowisko rówieśników w którym przebywa. Okres 15-17 lat jest wiekiem buntu, pierwszych miłości. Strefa emocjonalna młodych wchodzących dopiero, co w prawdziwy świat jest często labilna – nieukształtowana. Wszystkie opinie wypowiedziane przez innych na temat swojego wyglądu są często wyolbrzymiane i urastają do rangi złota. Zdarza się, iż trauma związana z występowaniem trądziku jest tak silna, że młody człowiek izoluje się od otoczenia, przestaje chodzić do szkoły, a jego poczucie wartości znacząco spada. Dlatego też w przypadku występowania trądziku należy niezwłocznie podjąć leczenie dermatologiczne. Nie leczony trądzik często pozostawia po sobie brzydkie blizny i przebarwienie potrądzikowe.



W przypadku osób młodych trądzik jest często objawem szalejących hormonów, który ustaje wraz z zakończeniem wieku dorastania około 18-20 roku życia.

 


1.   PROBLEMATYCZNY NAŁÓG – napadowe wyciskanie pryszczy

Rozdrapywanie (wyciskanie) zmian skórnych powoduje często zaostrzenie trądziku, powstanie głębokich blizn oraz przebarwień potrądzikowych. Wyciskane zmiany skórne powodują rozsianie bakterii po całej twarzy, zaś powstałe ranki i zadrapania są wrotami stanu zapalnego skóry. Nieumiejętne wyciśnięcie pryszcza powoduje miażdżenie tkanki oraz wnikanie bakterii wraz z łojem w głąb skóry. Co z czasem  przyczynia się do powstania nowego wykwitu w tym samym miejscu. Musisz wiedzieć iż rany po pryszczach goją się znacznie dłużej niż sam pryszcz, zaś twarz wygląda dwa razy gorzej niż na początku. Warto się nad tym zastanowić, gdy znów będziemy samodzielnie oczyszczać swoją twarz. Pomyślmy o efektach oraz późniejszych przykrych następstwach.



2.   STRES A TRĄDZIK

Długotrwały stres powoduje;

 • zwiększenie  wydzielania w organizmie hormonów stresu (walki i ucieczki)  tj. adrenalina oraz noradrenalina.
 • przyśpieszenie akcji serca
 • > ciśnienia krwi
 • > wolnych kwasów tłuszczowych
 • > glukozy
 • >  cholesterolu


Objawy stresu:

 • ból głowy
 • apatia
 • nadmierna senność
 • zaburzenie koncentracji
 • brak apetytu lub nadmierne obżarstwo
 • osłabienie pamięci
 • problemy gastryczne


W wyniku działania długotrwałej sytuacji stresującej organizm ulega rozregulowaniu, spada jego odporność oraz wytrzymałość. Jesteśmy bardziej podatni na choroby oraz przewlekłe  infekcje.


W sytuacjach stresujących często nieświadomie dotykamy twarzy, włosów, co przyczynia się do roznoszenia chorobotwórczych bakterii powodujących trądzik.



3.   TRĄDZIK SAMOUSZKADZAJĄCY

Trądzik samouszkadzający (rozdrapania, neuropatyczny) spowodowany jest wpływem czynników zewnętrznych (zewnątrzpochodnych). Występuje u osób dorosłych, często nie radzących sobie sytuacjami życiowymi, mających problemy emocjonalne, żywo reagującymi na stres. Osoby takie są przeważnie zamknięte w sobie, nieśmiałe, o niskim poczuciu własnej wartości. Powstały u nich trądzik jest często związany z wyciskaniem przez nie wykwitów skórnych, które powoduje roznoszenie po całej twarzy bakterii odpowiedzialnych za pojawienie się trądziku. Rozdrapywanie zmian skórnych jest w pewnym stopniu rozładowaniem negatywnych emocji kumulujących się w organizmie tj. niezadowolenia z siebie, nie sprostaniu oczekiwaniom środowiska itp. W chwili oszpecania swojej twarzy osoby chwiejnie emocjonalne czują rodzaj zadowolenie, rozluźnienia, upustu emocji. Jednak już po paru minutach, gdy zauważają zniszczoną, zaczerwoną twarz z sączącymi się rankami nachodzi ich złość na siebie. Z czasem czynność ta wykonywana jest nieświadomie. Prowadzi do rozsiewanie bakterii po całej twarzy oraz szpecących blizn i przebarwień.



stres a trądzik

 

 

Reakcja na “stan nerwowy” może przejawiać się  w postaci obgryzania paznokci lub niekontrolowanego wybuchu złości – krzyku dającego upust negatywnym emocjom.

 



Trądzik samouszkadzający należy do zaburzeń neurotycznych opornych na leczenie dermatologiczne opierające się na stosowaniu leków przeciwtrądzikowy. Stanowi poważny problem psychiczny wymagającym leczenia u wykwalifikowanego specjalisty.

Leave a Reply